Amíg nem volt gyermekem, értetlenül és elítélően nyilatkoztam azokról a családokról, akik zajos, zsúfolt fesztiválokra cipelik a kisdedeiket. Most mire készülök? Pontosan erre. Ehhez kapcsolódóan összeszedtem, mit is érdemes megfontolnunk, ha hangos, füstös tömegbe akarjuk vinni a gyermekeinket.
Elsődleges szempont gyermekeink testi biztonsága, ez nem kérdés. Ennek érdekében be kell tartanunk néhány szabályt, valamint egy-két előkészületet is tennünk kell. Idáig egy Péterfy Bori koncerten bulizott együtt a családunk apraja-nagyja. Most ennek a tapasztalatait osztom meg veletek kiegészítve egy-két gondolattal.
Gondoskodjunk zajvédelemről! Munkaruházati boltban 90, illetve 100 Ft-ért vásároltunk zajcsökkentő füldugókat. Különböző méretűek vannak. Mi a nagyobb fiunknak nagyobb méretűt vettünk, ez azonban nagy lett neki, ki-kicsúszott a füléből. Érdemes tartalék füldugókat is vinnünk. Kellemetlen, ha kiesik a gyerek füléből, és nem találjuk a tömegben. Ha a gyermek idegenkedik attól, hogy egy idegen tárgyat dugjanak a fülébe, beszerezhetünk az egész fület befedő eszközt is. Az interneten rákerestünk, tízezer forint körül mozog az ára.
Jól jöhet egy nagyszülő, rokon vagy barát, aki a szülőkön kívül tud figyelni a gyerekekre. Minél több felnőtt jut egy gyerekre, annál nagyobb a valószínűsége, hogy valamennyire mi is élvezni tudjuk a programokat. A Bori koncerten a kisebbik fiamat a férjemmel és az egyik mamával felváltva adtuk kézről kézre. A nagyobbik fiam vagy a nyakamban tartottam vagy csak "simán" a karomban, hogy lássa a showt. Én csak akkor tudtam egy-két szám erejéig élvezni a műsort, amikor a férjem és anyukám elvitték a kisfiainkat cukorkát venni.
Szülőként előre készítsük fel magunkat lelkileg arra, hogy mi nem sokat fogunk tudni szórakozni. Kár lenne a gyerekeinket hibáztatni azért, mert nem tudunk önfeledten dorbézolni.
Mulatozások során elő-előkerül az alkohol. Legyen alapszabály, hogy ha a kisgyerekeinkkel bulizunk, semmilyen tudatmódosító szert és lehetőleg szeszes italt sem fogyasztunk. Bármennyire is próbáljuk magunkat átadni a a vadulásnak, fél szemünket mindig a gyerekeinken kell tartanunk. Bármikor előállhat ugyanis olyan helyzet, amikor hirtelen kell döntést hoznunk gyermekünk testi épsége érdekében. Ehhez pedig tiszta fejre van szükség.
Ha nagy tömegbe készülünk, rögzítsünk a gyerekek ruhájára egy öntapadós matricát, amelyen a szülők telefonszáma van. Újrahasznosítható alternatívája lehet ennek a módszernek, ha beszerzünk olyan karkötőt, amelyen szintén a szülők elérhetősége szerepel!
Még a koncert kezdete előtt tisztázzuk a gyerekeinkkel, hogy hol, melyik sátor/ zászló/ stb. mellett találkozunk, ha elsodródnának mellőlünk a tömegben. A fesztivál előtt taníttassuk meg és gyakoroltassuk velük a saját és a szüleik nevét, címüket!
Ha ottalvós bulira készülünk, kimondottan ügyelnünk kell arra, hogy éjszaka véletlenül se menjen ki egyedül gyermekünk a sátorból! Úgy rendezzük el a hálózsákokat, hogy csak rajtunk keresztülbukva tudják megközelíteni a sátor kijáratát!
Érdemes gondoskodni megfelelő napvédelemről, kullancsirtószerről, több váltás ruháról és gyógyszerekről.
Ha a rendezvény nagy területen helyezkedik el, vihetjük magunkkal a gyerekek rollerét, kismotorát, hogy könnyeben tudjunk mozogni a helyszínek között. Más kérdés aztán, hogy egy-egy koncert idejéig hol tudjuk biztonságosan elhelyezni a babajárműveket.
Ha még nem eszik szilárd táplálékot a kisbabánk, érdemes előre tájékozódni arról, hogy hol tudjuk megetetni vagy elkészíteni a tápszerét.
Ne legyünk szégyellősek, bátran tegyük fel a kérdéseinket már jó előre a szervezőknek! Vigyázzunk magunkra és a gyermekeinkre! Legyen a közös fesztivál egy olyan élmény, amelyre mindenki szívesen emlékezik majd vissza!
Képek: pexels
Ha tetszett a cikk, oszd meg barátaiddal is!
Minden jog fenntartva!